PROJEKTY 2015-
25. KVĚTEN – DEN AFRIKY
12. 05. 2012

Afrika, černý kontinent, slaví svůj den 25. května. Proč právě v tento den? 25. května 1963 podepsalo 30 z 32 hlav afrických států své zakládající listiny v Addis Abebě v Etiopii. Byla tím vyhlášena jejich nezávislost a celý rok 1963 se stal Rokem Afriky. A datum 25. května je oslavou africké jednoty. Dnes však získává Den Afriky ještě další rozměr. Afrika je totiž také kontinentem velkých problémů a právě na ně se pozornost upírá. O jaké problémy se jedná? Na prvním místě stojí chudoba, dále přelidnění, další na seznamu problémů jsou hladomory, nedostatek pitné vody, devastace přírody, dětská práce, nedostatečné vzdělání nebo obchod s lidmi. Den Afriky se tak z oslav jednoty příslušných států stal spíše připomínkou stále aktuálních problémů. Afrika od nás neleží až tak daleko, přesto děláme, jako by se nás její problémy netýkaly. Avšak i tam žijí lidé – stejní jako my.


„DEN INDIE“ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
12. 05. 2012

"Den Indie" v Českých Budějovicích Pořádá statutární město České Budějovice ve spolupráci s velvyslanectvím Indické republiky v České republice. V Britském centru JU (Krajinská 2) můžete shlédnout ukázku indického tance a poslechnout si přednášku velvyslance Venkatesana Ashoka o Indii. Na místě dále můžete shlédnout ukázky indických ručních prací, umění, řemeslnických klenotů, nebo ochutnat indické speciality z indické restaurace v Piaristické ulici. V Kině Kotva se bude promítat indický film Dilwale Dulhania Le Jayenge (Statečné srdce získá nevěstu) a v restauraci kina budete mít možnost zakoupit si tradiční indické speciality.
Kdy: 23. 5. 2012, od 16:30 hod.
Kde: Britské centrum JU (Krajinská ul.) a Kino Kotva (Lidická ul.)
Více info: zde.


NÁHORNÍ KARABACH – FOTOGRAFIE ŠIMONA HELLERA
12. 05. 2012

Promítání a povídání o cestách Náhorním Karabachem. Vstup volný.
Kdy: 23. 5. 2012, od 18:00 hod.
Kde: Café Once, Česká 2, ČB
Více info: zde.


BAREVNÝ DĚTI – BLACK BIRD
12. 05. 2012

Taneční inscenaci, která vznikla na text českobudějovické autorky Terezy Dobiášové, tvoří niterný příběh po Evropě migrujících sester. Divák se v jednom večeru setká s tancem, literaturou, ale také alternativní elektronickou hudbou. Jaká je odpověď na otázku, jak sebrat odvahu? Lze jen roztáhnout polámaná křídla a LETĚT? Co znamená nakažlivý akt vůle, lásky a nezávislosti?
Vstupné: 100,- Kč/70,- Kč (dospělí/studenti, důchodci) v prodeji na místě.
Kdy: 22. 5. 2012, od 19:30 hod.
Kde: Spolkový a kulturní dům Slavie, velký sál; ČB
Více info: zde.


AFGHÁNISTÁN KRÁSNÝ I NEBEZPEČNÝ
12. 05. 2012

Zveme vás na zajímavé vyprávění ředitele nadace ADRA Radka Špinky o jeho působení v této těžce zkoušené zemi.
Přednáší: R. Špinka, ředitel nadace ADRA.
Kdy: 21. 5. 2012, od 18:00 hod.
Kde: Velký sál, Fr. Šrámka 34, České Budějovice
Více info: http://ceskebudejovice.casd.cz/


SEMINÁŘE PRO PEDAGOGY MŠ
12. 05. 2012

Máte ve školce děti cizince a nevíte, co s nimi? Přemýšlíte, jak je zapojovat do aktivit a rozvíjet jejich jazykové dovednosti? Zajímá Vás metodika práce s jinojazyčnými dětmi v Německu? Právě pro Vás je určen seminář pro pedagogy mateřských škol zaměřený na problematiku práce s dětmi cizinci. Seminář je určen pedagogickým pracovníkům mateřských škol, kteří se v rámci svého působení setkávají s dětmi přicházejícími z odlišného jazykového a kulturního prostředí.
Kdy: 28. 5. 2012, od 10:00 – 15:30 hod.
Kde: Praha – přesné místo konání bude upřesněno
Více info: http://meta-os.cz/pic/


UČITELSKÉ LÁZNĚ ANEB HOSTINA PRO VŠECHNY
12. 05. 2012

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni vás zve na zážitkový pobyt, jehož cílem je především načerpat novou energii a inspiraci do dalšího školního roku. Dopřejte své hlavě i celému tělu odpočinek v Učitelských lázních! Tématem letošních lázní je potravinová bezpečnost ve světě. Podíváme se na potraviny z nejrůznějších úhlů pohledu, globálních i lokálních. Kapacita je 15–25 účastníků. Zájemci o relaxaci v lázních se přihlaste nejpozději do 31. 5. 2012.
Kdy: 24. – 26. 7. 2012
Kde: Klášter Mnichovo Hradiště
Více info: zde.


NAMIBIE A JIŽNÍ AFRIKA
10. 05. 2012

Jan Cempírek uvádí tématický večer s podtitulem „Dvě země NAMIBIE A JIŽNÍ AFRIKA ve stínu diamantů“. Víte, že Namibie byla největší německou kolonií v Africe a dodneška si zde můžete dát třeba štrůdl? Víte, že v JAR bylo objeveno naleziště hominidů? A už jste někdy drželi v ruce diamant? Hostem večera bude Miroslav Dohnal, který premiérově uvede svůj exkluzivní filmový dokument. Návštěvníky večera čeká stylové potěšení.
Vstupné: 50 Kč, rezervace předem pouze na jcempirek@seznam.cz.
Kdy: 17. 5. 2012, od 19:00 hod.
Kde: k. k. Horká vana, Česká 7, ČB
Více info: zde.


SKANDINÁVIE ANEB Z BAVOROVA AŽ ZA POLÁRNÍ KRUH
05. 05. 2012

Europe direkt spolu s Akademickým klubem university třetího věku vás zvou na přednášku a promítání fotografií z cest Pavla Hanžla a Mileny Sobolové po Skandinávském poloostrově, kam jezdí již od roku 1973 a kam se rok co rok vrací.
Vstup volný.
Kdy: 10. 5. 2012, od 16:00 hod.
Kde: k. k. Horká vana, Česká 7, ČB
Více info: zde.


HABITANTAS – DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ
05. 05. 2012

La sombra de Virginia / Stín Virginie
Virginie je stín. Projekt vycházející z práce a zkušenosti z dílny divadla přistěhovalkyň vedené asociací Mujeres Pa'lante v Barceloně z let 2010 a 2011.
Monolog Luise Jaraquemada
Španělské divadlo. Režisér a neúnavný bojovník za španělskou kulturu v Českých Budějovicích. Luis Jaraquemada představuje novou komickou hru v pohádkách pro dospělé.
Kdy: 10. 5. 2012, od 19:00 hod.
Kde: Café Klub Slavie, ČB
Více info: zde.


Pozvánka na bezplatný seminář zaměřen na témata: Agrese a agresivita u dětí a mládeže Šikana ve školní třídě
18. 04. 2012

KAPACITA SEMINÁŘE BYLA NAPLNĚNA. Pokud pošlete přihlášku nyní, budete zařazeni do seznamu náhradníků a informováni o případných dalších kurzech.

Termín:
30. 5. 2012
od 8:00 do 8:30 hod. (prezence účastníků)
od 8:30 do 11:45 hod. (dopolední blok – Agrese a agresivita u dětí a mládeže)
od 13:15 do 16:30 hod. (odpolední blok – Šikana ve školní třídě)
Lektorka: Mgr. Marika Kropíková
Místo konání:
budova Krajského úřadu v Českých Budějovicích, ul. Boženy Němcové 49/3
Uzávěrka příjmu přihlášek: 22. 5. 2012 
NÁMI POTVRZENÁ PŘIHLÁŠKA JE PODMÍNKOU ÚČASTI!


Dopolední blok semináře je zaměřen na oblast rozpoznání forem a příčin agrese, pochopení
základních pojmů a příčin vzniku narušených vztahů v kolektivu. V odpoledním bloku se
budeme věnovat tématu šikany ve školní třídě.
Pozvánka
zde.
Přihláška
zde.


PROJEKT GENERATIONS@SCHOOL - ZAPOJENÍ ŽÁKŮ A SENIORŮ DO MEZIGENERAČNÍHO DIALOGU
04. 04. 2012

Již od roku 2009 se každoročně slaví 29. duben jako Evropský den mezigenerační solidarity. V roce 2012 bude tento den věnován sbližování žáků škol a starších lidí s cílem zahájit debatu na téma, co znamená stárnutí a jak si mohou mladší a starší lidé vzájemně pomáhat při zvyšování kvality života. Všechna školní zařízení v Evropě budou vyzvána, aby v týdnu kolem 29. dubna zorganizovala ve svých třídách den otevřených dveří pro seniory a umožnila zamyslet se nad tím, nakolik může být mezigenerační dialog přínosem pro lepší vzdělávání a lepší vzájemné porozumění. Ve své škole máte možnost uspořádat nejrůznější typy mezigeneračních projektů, ať už se jedná o debaty mezi seniory a žáky základních škol, hry či umělecké aktivity jako kreslení, divadlo, hudba a umělecká řemesla. Zároveň máte možnost zapojit se do soutěže o nejlepší projekt v jednotlivých zemích.
Všechny zúčastněné školy obdrží certifikát s podpisem Evropské komise.

Více info o projektu i o soutěži:
zde


EVROPSKÝ DEN AKCÍ PROTI RASISMU
04. 04. 2012

Evropský den akcí proti rasismu (22. 4.) se pořádá každý rok opakovaně a chce upozornit na existenci rasové diskriminace. Tento den by měl připomenout hodnoty jako je tolerance, rovnost a rozmanitost Evropy. Jeho význam nespočívá pouze v tom, že obohacuje multikulturní vnímání, ale ovlivňuje kladně zejména povědomí všech občanů, a přispívá tak k bezproblémovému soužití majority s minoritou. Tento den má být připomínkou toho, že lidé nesouhlasí s jakýmikoliv projevy rasismu a chce ukázat, že je třeba hledat v jiných etnikách žijících s námi pozitivní věci a že má smysl vzájemně se poznávat bez strachu z cizí kultury.
U příležitosti oslav tohoto dne pořádá informační středisko Europe Direct ČB ve spolupráci s Budějovickým manifestem 19. dubna od 14:00 hudebně zábavné odpoledne pro celé rodiny, děti i dospělé. Návštěvníci se mohou těšit na hudební skupiny, workshopy pro děti i pro dospělé, taneční vystoupení, divadlo, dobré jídlo a pití ze všech koutů světa.
Kdy: 19. 4. 2012, od 14:00 hod.
Kde: letní scéna KD Slavie + afterparty v Café Klubu Slavie.
Více info: zde


SOUTĚŽ PRO ŽÁKY„ČEŠTINA JE I MŮJ JAZYK”
04. 04. 2012

Zastoupení Evropské komise v České republice a META o.s. - Sdružení pro příležitosti mladých migrantů vyhlašují druhý ročník publicistické a literární soutěže. Soutěž je zaměřena na vzájemné poznání a pochopení žáků, pro něž je mateřským jazykem čeština, a jejich spolužáků cizinců, pro které je čeština jazykem novým. Cílem soutěže je zamyslet se skrze pohádku, povídku, esej či rozhovor nad tím, co musejí překonávat a zvládat nerodilí mluvčí, když se poprvé objeví v české škole a začínají se učit česky. A také popřemýšlet nad samotnou rolí češtiny jako jazyka, kterým spolu různí lidé komunikují a pomocí kterého se dorozumívají. Uzávěrka soutěže je 15. května.
Více info: www.meta-os.cz nebo u Veroniky Liškové na liskova@meta-os.cz


SOUTĚŽ PRO STUDENTY „NAJDĚTE PŘÍBĚH DĚTSKÉ PRÁCE… A POJEĎTE S ROZVOJOVKOU NA STUDIJNÍ CESTU DO AFRICKÉ GHANY!“
04. 04. 2012

Najděte člověka (nejpravděpodobněji cizince), který má s dětskou prací přímou a souvislou zkušenost (on nebo někdo z jeho příbuzných, přátel, sousedů nebo spolužáků) a zaznamenejte jeho zkušenosti, postřehy, vzpomínky, názory. Popište zemi, z níž pochází, a problém dětské práce, který zde lze najít. Navrhněte doporučení, jak problém řešit. Autory dvou nejlepších příspěvků pozve Rozvojovka v září 2012 na týdenní studijní cestu do Ghany mezi pěstitele kakaa. Uzávěrka soutěže je 15. května 2012. Vyhlášení výherců 12. června 2012, na Světový den proti dětské práci.
Neváhejte a přidejte se!
Více info: www.stopdetskepraci.cz  MKV KNIHOVNA


  INFOSERVIS


Krasec Lesy České republiky Ministerstvo školství a tělovýchovy Síť ekocenter Pavučina Státní fond životního prostředí České republiky Hnutí Brontosaurus Magistrát města České Budějovice Jihočeský kraj Ministerstvo životního prostředí

Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Administrace